16.02.2017

Betoonteid saab ehitada kodumaisest materjalist

Aivar Kokk

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Aivar Kokk kohtus Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu ja Eesti Betooniühingu esindajatega ja arutas kodumaise ehitusmaterjalide osakaalu tõstmist näiteks teede ehitusel. 

“Eesti on võtnud eesmärgiks olla roheline ja innovaatiline riik. Üks võimalus on näiteks teedeehituses kasutada põlevkivi kaevandamisel ülejäävat killustikku. See annaks tööd nii raudteele kui kodumaisele betooni- ja tsemenditööstusele. Tänase tehnoloogia puhul peaks betoonteedesse paigutatud raha ära tasuma enne kümnendat aastat. Betoonteed on mõistlikud eelkõige põhimaanteedel, ringristmikel ja linnade peamagistraalidel, kus on tihe liiklus. Samuti võimaldab see tõsta raskeveokite kandevõimet ja kokku hoida kütusekuludelt,” lisas Aivar Kokk. 

„Enam ei ole vaja tõestada, et betoon on hea materjal kaasaegseks teedeehituseks,” sõnas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu esimees Meelis Einstein. „Riigi ja rahva seisukohast on küsimus selles, kuidas jätta infrastruktuuriehituses võimalikult palju raha kodumaale – kodumaiseid materjale kasutades,” lisas Einstein. 

Betoonteede puhul saame me rääkida:
-    väiksematest teekasutaja kuludest; 
-    tee hooldamise väiksematest kuludest;
-    väiksemast kütusekulust; 
-    tee ehituse materjalide suuremast kodumaisuse astmest;
-    tee suuremast vastupidavusest, pikemaealisusest. 

„Euroopa Betoonteede Assotsiatsiooni arvutuste põhjal muutub betoonkatendiga tee asfalt-katendiga teest odavamaks oma kaheksandal-üheksandal eluaastal, samas kui Eesti asfalt-katendiga tee elueast on selleks ajaks pool läbi,” sõnas Eesti Betooniühingu juhataja Tiit Roots. „Kaasaegse betoontee eluiga on aga vähemalt 30 aastat.”

Kohtumisel osalesid Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhatuse esimees Meelis Einstein, Eesti Betooniühingu juhatuse esimees Tiit Roots, Eesti Betooniühingu juhatuse liige Kalle Suitslepp, Tallinna Linnavalitsuse nõunik Priit Willbach, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane ja Eesti Betooniühingu  tegevdirektor Toomas Vainola.  

Kontakt:
Priit Värk
58 053 895