11.08.2015

Kuidas Irenid Hiiumaale jõudsid

Annely Akkermann

IRLi Naisklubi IREN on mitu aastat üritanud aidata moodustada oma hiidlannadest liikmetest ka Hiiumaale naisklubi, mis lõpuks õnnestus eelmise aasta novembris.  Tavaliselt algab see aktiivsemate naiste kutsumisega suveakadeemiasse või mõnele muule naiskogu olulisele sündmusele. IRENi suveakadeemia toimub igal aastal augustikuu esimesel nädalavahetusel ehk just samal ajal, kui kohvikutepäev Hiiumaal ‒ raske valik…? Viimaks siiski õnnestus meelitada kaks saareriigi daami Põlva suveakadeemiale ja Seto Kuningriigipäevale, misjärel palusime Ireneid Hiiumaale ja kohvikutepäevale külla kutsuda. Loomulikult on kohvikutepäev või Seto Kuningriigipäev suveakadeemia lisandväärtus. Põhiline on ikka omavahel tuttavaks saamine, võrgustiku ja meeskonnatöö arendamine.

Hiiumaal toimus 31. juuli hilisõhtul kella poole üheksast kuni poole üheteistkümneni töötuba motoga Goethelt „Kui süda Sul ei sütti sees, Sa teiste südameid ei läida” ehk teisisõnu tegutsemislusti loomisest organisatsioonis. Kõnelejateks olid Raivo Aeg, Hergo Tasuja ja Margit Kääramees. Hommikul kell kuus  algas IRENi juhatuse koosolek ning tund hiljem  mindi  zumbatrenni, sest liikumine on teatavasti tervise ja ilu pant. Üheksast poole üheteistkümneni pidasime Orjaku külamajas maha poliitilise seminari karjäärist erakonnas, kus kõnelesid Georg Linkov, Tiit Harjak, Karin Poola ja Annely Veevo.

Raivo Aeg, Hiiumaa saadik Riigikogus, oli koos abikaasa ja koerakesega hommikul varajase parvlaevaga saarele sõitnud, et meid oma ringkonda saabumisel tervitada. Te võite ette kujutada, kuivõrd võlutud IRENi daamid sellisest lugupidamisest olid. Raivo Aeg kõneles õhtul oma juhtimiskogemustest. Enda jaoks panin kõrva taha nn kolmandiku põhimõtte, mis tähendab, et ideid saab ellu viia siis, kui seda toetab umbes kolmandik meeskonnast, teine kolmandik tuleb kaasa ja kolmas kolmandik jääb alati nurisema. Päris õpetlik ‒ ei tasu püüda kõigi heakskiitu, sest seda ei ole võimalik saavutada. Südaööni „timmisid” Riina Solman, Katrin Heele Anderson ja Raivo Aeg IRENi juba aegsasti ette valmistatud avaldust sellest, et lodevuspagulasi Eestisse ei oodata, aga sõjapõgenikesse tuleb suhtuda inimlikult ning rassiviha õhutamine ei ole riigimehelik. Ma olin varem kohanud Raivo Aegi vaid ametlikus õhkkonnas, tema teadmisi ja kogemusi väga kõrgelt hinnates, aga mind ja ma arvan, et ka paljusid teisi kuulajaid üllatas, kui soe ja sõbralik inimene ta on, kui avatud ja võluv kõneleja.

Vapustav oli külaskäik meie liikmete, tütre ja ema, Triinu Schneideri ja Linda Tiku juurde, kellest viimast ei olnud kodus, aga esimene neist ‒ Triinu, avaldas muljet mitme eest. Triinu ema ja isa peavad 300 hobust, enamasti eesti tõugu, kellest osaga korraldatakse ka ratsamatku. Triinu ise lasi endale Austrias valmistada autokäru peale mahtuva õunamahla pressimise liini ning teda saab kutsuda oma hoovi või külla õunamahla tegema. Lisaks õpib Triinu Olustveres lihatöötlemist, et hakata ise vorste tootma.

Töötuba ja poliitiline seminar toimusid Orjaku külamajas, mille hing on Margit Kääramees ja kus ei ole palgal mitte ühtki inimest, sest kogu töö tehakse ära tasuta ja vabatahtlikult. Uskumatu ja imetlusväärne.

Vabatahtlikust tööst kõneles ka Hergo Tasuja, kelle nime suveakadeemia ettevalmistamise käigus guugeldades helistasin Hiiumaale, IRENi Hiiumaa aseesinaisele, et küsida, kas tegu on ikka ühe ja sama inimesega või on tal ka nimekaim. IRENi naiste ette astus 29-aastane särasilmne noormees, kes on ajaloo- ja inglise keele õpetaja, jalgpallitreener, vabakutseline ajakirjanik, arvutiasjatundja,  spordiblogi pidaja, noorkotkaste juhendaja, volikogu aseesimees,  haridus- ja kultuurikomisjoni esimees  ja mitme mittetulundusühingu juht. Kes teeb, see jõuab, aga mõnel on jõudu ikka väga palju. Vaata, imetle ja tee järele!

Erakonnakaaslasest Hiiu vallavanem Georg Linkov loodab näha rohkem naisi poliitikas.  Hiljem sattusime Kärdla sadamas kauplusesse Hanko, kus leti taga müüsid sooje vahvleid ja ausat kaupa Hiiumaalt ning kaugemaltki Gerogi abikaasa Kristi ja Georg juunior. Hanko kauplusest olid pärit ka esinejate meened.

IRLi Hiiumaa piirkonna juhti Tiit Harjakut ja tema perekonda kohtasime Hipikohvikus rahu eest praekartuleid ning kärbse- ja seenesuppi müümas J

Üldiselt on nii, et kes on IRENi suveakadeemiatel osalenud, sellele hakkab tegus ja rõõmus naiste seltskond, omamoodi girlpower, meeldima. Lahe on koos tegutseda.  IRENis on palju karismaatilisi innustavaid naisi ‒ just selliseid, nagu Hiiumaal kohtasime. Kohe tekib hingesugulus ja järgmisi kokkusaamisi juba oodatakse. IRENil on aastas neli üleriigilist sündmust: suveakadeemia, naisettevõtluspäev, lastekaitsepäev ja sügiskonverents. Lisaks on klubide omavahelised külaskäigud ja oma piirkonnas tegutsemine. Hiiumaal võeti vastu kaks uut liiget: Merle Mäesalu Läänemaalt ja Liia Leontjeva Tartumaalt. Järgmise suveakadeemia korraldab Viljandi klubi Pilistveres.

Hiidlannadel oli eelmise aasta novembris klubi loomiseks kümme liiget koos ja tänaseks on klubi kasvatud juba 20-ni. Hiiumaa klubi iseloomustab suur noorte osakaal liikmeskonnas. Mitmekesisemad kooslused on tugevamad nii looduses kui ka poliitikas: vanemate tarkus, keskmiste praktilisus ja noorte tegutsemislust. Selline on Hiiumaa klubi ja täpselt selline ongi ühe tugeva klubi retsept.

Üldiselt on klubides puudu 25−30-aastastest, just nendest, kes seavad atra poliitiliseks karjääriks, sest tee poliitikasse on pikk ja keeruline. IREN on loodud selleks, et tuua rohkem naisi poliitikasse ning neid nende töös toetada.

Ma ise kandideerisin esimest korda Kihnu vallavolikokku 1996. aastal, olles 24-aastane ning osutusin valituks Riigikokku 2011. aastal. Vahepeale jäi 15 aastat tööd, õnne ja ebaõnne, kukkumisi ja jälle tõusmisi.

IRENi Pärnu naisklubi külastas mõni aasta tagasi meie erakonna vaimset ema Lagle Parekit tema elukohas Pirita Brigitiinide kloostris. Muuhulgas kõneles Lagle brigitiini nunnade põhimõttest, et elada tuleb oma tööst ja annetada tohib enda teenitut. Brigitiini nunnad peavad Pirital oma kloostri juures väikest hotelli, mida julgen kõigileTallinnas ööbimiseks soovitada. Uskumatu, kui valge, vaikne ja puhas saab üks hotell olla, kusjuures hinnad on pigem madalad ning tulust peetakse üleval nii kloostrit kui ka kirikut.

Brigitiini nunnadelt said IRENi naised inspiratsiooni heategevuslike kohvimüükide korraldamiseks põhiliselt erakonna sündmustel, lisaks enda küpsetatud saiad-koogid-pirukad-moosid. Ja IRENi naised on uskumatult head küpsetajad. Kaia Iva moos valiti eelmisel aastal koguni Eesti parimaks. Tavaks on ka, et aasta suurimat üritust – suveakadeemiat, korraldav klubi otsustab, mille jaoks sellel aastal raha kogutakse. Hiiu naised otsustasid koguda raha Hiiumaa erivajadustega lastele voolimissavi ostmiseks. Hetkel on koos üle 600 euro, kuid müük IRLi suvepäevadel seisab veel ees.

Inimesed tahavad olla head ja aidata. Me oleme saanud annetustena kohvi, piima, muid toiduaineid ja müügi korraldamiseks vajalikke asju. Hiiumaa mees Tiit Asumets kinkis Hiiumaa klubile koguni oma kohvimasina. Enne „nikerdasime” laenutatud või kodust toodud masinatega. Hiiumaal on palju inimesi meid toetanud.

Suur tänu korraldajatele ja esinejatele!

Suur tänu osavõtjatele, kes oma karisma ja hea tujuga mõnusa meeleolu lõid!

Suur tänu Hiiumaale külalislahkuse ja päikesepaiste eest!